Jag provade denna några gånger, men jag tycker inte att de blir "lättare" och att det går fort? Jag tycker att det går åt en helskottas massa bomullspads för att få bort allt, vilket jag tycker känns lite waste. Resultatet blir ju ren hud, men jag föredrar faktiskt att skölja mitt ansikte med någon cleanser som faktiskt skummar. De tycker jag går mycket fortare och bara dra en eller två pads över ansiktet med ett vanligt ansiktsvatten.
Den gången jag faktiskt skulle kunna tänka mig att använda denna är isåfall på morgonen då man inte måste ta bort sminkrester. Eller när man åker iväg till något ställe som kanske inte har rinnande vatten. Då är ju dessa perfekta!
Men den jag skulle köpa av dessa är isåfall den rosa, då den andra lämnar kvar en lite oljig känsla efteråt som jag inte gillar. Tyvärr så är de den som doftar fantastiskt. Hade önskat att den rosa doftade lika gott, men den är parfymfri. Tänker att de antagligen är parfymfri p g a att den är till för just känslig hy så de har jag förståelse för... men ändå. Kanske passar den blåa flaskan mig lite bättre på vintern då man behöver lite mer återfuktning. Kommer definitivt prova iallafall. För doften på den är faktiskt otroligt fräsch! Reagerade att det är en väldigt stor förpackning om man ska ta med sig (400 ml) så jag googlade och kollade om de fanns i mindre förpackningar och de gjorde de, 100 ml. Så de är väldigt positivt!